Mind-mapping

Mind-mapping (mapy pamięci, mentalne, myślowe) - wg. Jąder Marioli

Mind-mapping jest techniką wizualnego opracowania problemu z wykorzystaniem symboli, słów, obrazków, rysunków, strzałek, kolorowych linii itp.
Wynalazcą metody jest T. Buzan, który tworząc ją opierał się na najnowszych badaniach pracy mózgu. Myśli zawarte w mózgu są chaotyczne, spontaniczne, nieuporządkowane w logiczne struktury. Kiedy zapisujemy je w formie map pamięci, angażujemy do pracy obydwie półkule mózgowe. Zapisujemy wszystkie skojarzenia logiczne i abstrakcyjne, które przychodzą nam do głowy.
Charakterystyczną cechą metody jest to, że nie ocenami naszych myśli, nie odrzucamy żadnej z nich, lecz zapisujemy każdą, nawet taką, która wydaje się nam pozornie niewiązana z tematem. Technikę ta charakteryzuje także graficzna forma zapisu.
Projektowane mapy mogą być różnorodne w zależności od tematu, możliwości i potrzeb. Z dziećmi przedszkolnymi projektujemy mapy uproszczone (np. z zastosowaniem małych obręczy ułożonych na podłodze).
Technikę tą stosujemy w sytuacjach, gdy chcemy szczegółowo przeanalizować problem, uporządkować wiedzę lub dojść do bardziej twórczych rozwiązań - coś odkryć, wynaleźć, przybliżyć dzieciom lub zobrazować dane zagadnienie.

Przebieg przykładowych zajęć:

- podanie tematu planowanych działań - słowa podstawowego, np. "pojazdy",
- poproszenie dzieci o podanie skojarzeń do danego słowa - słów kluczy,
Podział dzieci na zespoły według kolorowych wizytówek - każdy z zespołów ma za zadanie odczytać z pomocą nauczyciela swoje zadanie stanowiące części wspólnej pracy (słowa klucze do tematu podstawowego);
- wyszukanie przez dzieci w poszczególnych zespołach ilustracji lub słów dotyczących słowa klucza, który otrzymała w zespole i ułożenie ich na dywanie wokół obręczy z tematem, tworzą się gałęzie, które można rozbudować,
- dokonywanie klasyfikacji pojazdów według propozycji dzieci i nauczyciela,
- zebranie informacji na temat pojazdów na zasadzie skojarzeń, n. pojazdy lądowe, powietrzne, dawne, obecne, dwukołowe, czterokołowe i wielokołowe.