Przykładowe propozycje prac dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

Prace ceramiczne

Należy jednak podkreślić, że nie wszystkie osoby z niepełnosprawnością intelektualną chętnie podejmują się prac w glinie. Często zniechęcają się samą konsystencją masy ceramicznej - lepka, zimna i mokra konsystencja nie zachęca do pracy. Niektórzy dopiero po latach pracy sięgają po ten materiał.

Prace wykonywane powstają najczęściej z elementów gliny (kuleczek, wałeczków), które samodzielnie przygotowują osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Każdą z tych cząstek samodzielnie łączą lub otrzymują w tej czynności wsparcie - nie mylić z wyręczeniem. Niektóre naczynia ceramiczne produkuje się w oparciu o inną formę. Można przy użyciu dostępnych mis, talerzy i innych naczyń próbować je okleić "placuszkami" z masy ceramicznej.

Prace plastyczne

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną chętnie sięga po kredki ołówkowe czy akwarelowe, pastele miękkie i twarde, wszelkiego rodzaju farby: plakatowe, akwarelowe, tempery, olejne.
Jedną z trudniejszych, ale satysfakcjonujących technik jest malunek na szkle, do którego używa się specjalnych farb i konturówek. Ze względu na trudność tej technicy, nie wszystkie osoby z niepełnosprawnością intelektualną są wstanie wykonać pracę zupełnie samodzielnie. Najczęściej należy wspomóc obraniem wzoru, pokryciem go konturem i w doborze kolorystyki farb.

Inną, mniej popularną techniką, jest malunek na jedwabiu. Do wykonania prac tą metodą potrzebny jest materiał, rama służąca do jego napięcia oraz specjalna farba i konturówka - "gutta". Ta technika plastyczna wymaga również dość dużej precyzji i cierpliwości. Można ułatwić swoje pracę i stworzyć barwne kompozycje na chustach jedwabnych, na których niekoniecznie muszą znaleźć się jakieś wzory - wystarczy ciekawe i swobodne połączenie barw.

Ciekawą propozycją są prace dekoracyjne, np. wykonywanie stroików świątecznych czy też ozdób z szyszek i innych darów ziemi. Wszystko zależy od materiałów, którymi dysponujemy i możliwościami osób, z którymi pracujemy.

Interesującą formą pracy jest kolaż. Technika polegająca na formowaniu kompozycji artystycznych z różnych dostępnych materiałów i tworzyw (np. gazet, bibuły, materiałów, drobnych przedmiotów codziennego użytku itp.). Najczęściej są one naklejane na papier przy użyciu klejów. Często łączy się kolaż z innymi technikami plastycznymi.

Równie przydatną w pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną okazuje się plastelina. Jest ona bardzo plastyczną masą, którą w prosty sposób posłuży nam do stworzenia ciekawych i estetycznych prac. Można ją w tradycyjny sposób wyklejać na wcześniej naniesione wzory na kartce papieru lub kartonie, albo przy pomocy palców rozmazać i stworzyć barwną kompozycję. Równie dobrze sprawdza się w oklejaniu bardziej przestrzennych form, np. kubków plastikowych, różnych pudełek.

Niektóre osoby z niepełnosprawnością intelektualną bardzo lubią wykonywać żmudną i pracochłonną pracę. Jedną z propozycji jest wyklejanie kolorowym papierem samoprzylepnym różnych wzorów lub robienie kompozycji przy użyciu kółeczek z dziurkacza lub kulek z bibuły.

Można ćwiczyć motorykę poprzez cięcie po linii, pisanie po śladzie, temperowanie kredek, sortowanie kolorowych kartoników lub kuleczek, odrysowanie od rożnych szablonów.

Duża część osób z niepełnosprawnością intelektualną (zależnie od stopnia upośledzenia) jest w stanie samodzielnie napisać prosty test, np. życzenia urodzinowe. Ludzie Ci potrafią (często przy wsparciu) samodzielnie wymyślić kilka słów, a co niektórzy napisać wiersz lub krótkie opowiadanie. Czasami trzeba pomóc spisać im myśli i przemyślenia, gdyż nie potrafią pisać np. ze względu na porażenie kończyn.

W pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną można sięgnąć po multimedia - komputer wraz z rożnymi programami dydaktycznymi lub aparat cyfrowy. Możliwości jest wiele...