Arteterapia: pojęcie i definicja

Słowo "arteterapia" składa się z dwóch członów: "arte" i "terapia", gdzie arte (z łac. "ars") oznacza sztukę, rzemiosło, rękodzieło, sztuki piękne i umiejętności, jak również dzieło sztuki. Arteterapia jest więc szczególnym rodzajem działalności ukierunkowanej na człowieka i jego środowisko, zmierzającej do przywrócenia bądź potęgowania zdrowia (Godawa J., 2007, s. 170).

W polskim piśmiennictwie możemy znaleźć wiele określeń i definicji "arteterapii". Częstokroć używa się nazw: arteterapia, arteterapia, arteterapia, terapia rysunkiem, plastykoterapia, terapia przez plastykę, terapia malarska, terapia sztuką, pedagogika przez sztukę, terapia przez twórczość i wiele innych (Górska A., 2009, s. 45). I tak na przykład wg dr Andrzeja Janickiego - psychiatry i prekursora stosowania arteterapii w psychiatrii klinicznej - "arteterapia" w szerokim znaczeniu obejmuje muzykoterapię, choreoterapię i bibliografię, a także działania terapeutyczne przy wykorzystaniu teatru, filmu, sztuk plastycznych tj. malarstwo, rzeźba i grafika (Szulc W., 2011, s.58).
Z kolei wg E. Koniecznej "arteterapia" to działania, w których wykorzystane są różne środki artystyczne, ułatwiające pacjentowi wyeksponowanie emocji. Środkami takiej terapii stają się wytwory kultury, utwory muzyczne, literackie, dzieła sztuk plastycznych. Samo pojęcie arteterapii w szerokim znaczeniu obejmuje muzykoterapię, choreoterapię i biblioterapię, a także działania terapeutyczne przy pomocy filmu, teatru oraz sztuk plastycznych (Konieczna E. J.,2007, s. 13).

Z kolei w literaturze amerykańskiej i zachodniej "arteterapia" utożsamiana jest z formą działalności człowieka z pogranicza psychologii, medycyny, pedagogiki specjalnej i sztuki. Jest dyscypliną skierowaną na komunikację, zdrowie i rozwój człowieka, zakładającą, że proces twórczy zachodzący w działaniach arteterapeutycznych jest terapią, która pozwala na spełnienie, emocjonalną odnowę i powrót do zdrowia (Szulc W.,2011, s. 65). Środkami takiej terapii stają się wytwory kultury, utwory muzyczne, literackie, dzieła sztuk plastycznych. Samo pojęcie arteterapii w szerokim znaczeniu obejmuje muzykoterapię, choreoterapię i biblioterapię, a także działania terapeutyczne przy pomocy filmu, teatru oraz sztuk plastycznych (Konieczna E. J., 2007., s. 13).

Powyższy materiał to fragment pracy dyplomowej mojego autorstwa na podstawie tekstów źródłowych